zalvario-duru-rankena

Žalvaris – išskirtinis metalas, šiandien puošiantis parduotuvių vitrinas, viešbučių sales ar biurų patalpas, tarsi pabrėždamas solidžią interjero prabangą. Savo išvaizda auksą primenanti medžiaga yra labai įvairialypė, nes priklausomai nuo apdirbimo metodo, gali atskleisti skirtingas spalvų gamas bei blizgesį. Tad kuo gi dar ypatingas šis metalas? Straipsnyje papasakosime keletą dalykų, kurių tikriausiai nežinojote apie žalvarį.

Žalvario cheminė sudėtis – tai vario ir cinko lydinys

Paminėtųjų metalų kintančios proporcijos žalvariui suteikia skirtingas mechanines ir elektrines savybes. Dažnai žalvarį galima supainioti su bronza, todėl, kad šių lydinių cheminės sudėtys mažai kuo skiriasi, tik keliais procentais vario-cinko proporcijoje. Istorikai, kalbėdami apie archeologines iškasenas, nenorėdami supainioti, kuri yra kuri, mini tiesiog vario lydinį.

zalvariožpavyzdines-plokstes

Skirtingos savybės – labai platus žalvario panaudojimas

Dėl žemos lydymosi temperatūros, apdirbimo (tiek su rankiniais įrankiais, tiek su moderniomis staklėmis) galimybių, ilgaamžiškumo, elektros šilumos laidumo, metalas plačiai naudojamas įvairių indų gamyboje. Taip pat ten, kur reikalingas mažas atsparumas trinčiai ar korozijai – užtrauktukams, spynoms, vyriams, guoliams, krumpliaračiams, amunicijos korpusams, santechnikai, žarnų jungtims, elektros kištukams bei lizdams ir vožtuvams. Be kita ko, šio metalo galima rasti ir tarp muzikos instrumentu, pavyzdžiui, ragai, varpai, o taip pat galybė pučiamųjų, kurie dar vadinami labrosonais, pažodžiui reiškiančiais “lūpų vibracijos instrumentais”.

Būtina paminėti ir tai, kad šis auksaspalvis metalas naudojamas ir tokiose situacijose, kur yra didelė kibirkščių susidarymo tikimybė, t.y. įrankiuose, naudojamuose šalia degių ar sprogių medžiagų.

Tačiau tai nėra vieninteliai žalvario panaudojimo būdai. Šiomis dienomis ypač populiaru iš žalvario ruošinių (lakštų, vamzdžių ar profilių), kombinuojant juos su stiklu, medžiu ar kitais metalais, gaminti įvairius baldų elementus – spinteles, kėdes, vitrinas, apšvietimą, dekoracijas bei daugybę įvairių sprendimų, kur reikalingos metalo apdirbimo paslaugos (virinimas, šlifavimas, poliravimas ir kiti apdirbimo būdai) gerokai išplečiančios šio metalo panaudojimo galimybes.

Lankstumas – stiprioji žalvario savybė

Kitaip nei bronza ar cinkas, žalvaris sąlyginai lankstus. Dėl žemo lydymosi taško (nuo 900 iki 940 ° C priklausomai nuo sudėties) ir charakteristikos – tai gan lengvai liejama medžiaga. Atitinkamai parinkus vario ir cinko proporcijas galima išgauti kietesnį arba minkštesnį metalą. Tokios savybės leidžia dar labiau praplėsti jo panaudojimą ne tik aukščiau paminėtuose gaminiuose, bet ir interjero bei eksterjero elementų sprendimuose.

zalvario-stalas

Perdirbamas metalas – daugkartinis panaudojimas

Šiandieniniame pasaulyje ypač didelę svarbą teikia žaliavų perdirbimas. Kuo daugiau jų perdirbama, tuo didesnė tikimybė nutolti nuo ekologinių katastrofų. Kaip ir plastiko, taip ir metalo irimo laikotarpis yra ilgas ir gali siekti tūkstančius metų (ką puikiai parodo archeologiniai radiniai), tad rūšiavimas ir perdirbimas yra neatsiejami procesai šiuolaikinėse metalo apdirbimo ir gamybos pramonės įmonėse. Galima pasidžiaugti, kad 90% žalvario lydinių yra perdirbami. Kadangi žalvaris nėra feromagnetinis, jį galima nesunkiai atskirti nuo juodųjų metalų laužo pasinaudojus ypač galingu magnetu.

Surinktas žalvario laužas gabenamas į liejyklą, kur išlydyto metalo ruošiniams suteikiama norima forma bei dydis. Bendras žalvario minkštumas reiškia, kad jį dažnai galima apdirbti nenaudojant pjovimo emulsijos, tačiau gali būti ir išimčių.

Žalvario ir kitų metalų kombinacija – naujos savybės

Žalvarį sumaišius su aliuminiu liejinys tampa atsparesnis korozijai. Taip pat drauge sukombinavus tokius metalus sukuriamas kietas aliuminio oksido sluoksnis, kuris, nors ir plonas bei skaidrus, tačiau suteikia savaiminį medžiagos išsilyginimo efektą. Tokiu būdu gaminio paviršius tampa atsparesnis įbrėžimams.
Sumaišytas su alavu žalvaris įgauna panašias savybes kaip ir su aliuminiu, tačiau ši metalų kombinacija labiau tinkama naudoti sūriame jūros vandenyje (pavyzdžiui, karinių vandens liemenių gamyboje).

zalvaris-ir-kiti-metalai

Žalvaris – spalvą keičiantis metalas

Kitaip nei daugelis metalų, žalvario išvaizda turi savybę keistis. Tai dažnai priklauso nuo to, kiek aplinkoje yra drėgmės, chloridų, acetatų, amoniako ir kitų rūgščių. Varis ypač reaguoja su siera, dėl kurios susidaro rudas, o vėliau juodas vario sulfido sluoksnis paviršiuje. Jeigu paviršinis sluoksnis yra reguliariai veikiamas silpnai rūgštaus vandens, pavyzdžiui, miesto lietaus vandens, jis gali oksiduoti sukurdamas visas sąlygas susidaryti žaliai melsvo vario sulfato patinai. Įdomu yra tai, kad tokiais būdais atsiradusi patina gali apsaugoti apatinį žalvario sluoksnį nuo pažeidimų.
Nors vario ir cinko elektringumas skiriasi, vis dėlto, gautas žalvario lydinys nepatiria vidinės galvaninės korozijos, nes mišinyje tokia aplinka nesusidaro. Tačiau jei žalvaris tokioje aplinkoje liečiasi su tauresniu metalu (sidabru ar auksu), jis koroduos galvaniškai. Priešingu atveju, kontaktavimas su mažiau tauriais metalais, tokiais kaip cinkas ar geležis, sumažina korozijos tikimybę ir žalvaris tampa apsaugotas.

Žalvario įvairialypiškumas ir jo panaudojimas interjere

Kaip buvo minėta prieš tai, žalvario polinkis oksiduotis ir koroduotis gali būti ir puikiai išnaudojamas interjere. Oksidavęs žalvaris pasižymi rudai juoda spalva, kur krentant dienos šviesai ima ryškėti blankus auksinis atspalvis. Ši ypač natūrali spalvų gama puikiai tinka klasikinio interjero kūryboje. Sendinto žalvario elementai naudojami įvairaus pobūdžio baldų, durų rankenų, šviestuvų, kriauklių ar vandens maišytuvų ir daugybės smulkių interjero dekoracijų gamyboje. O taip pat senamiesčių stogams ar didingoms skulptūroms, kurie šiandien daugumoje miestų šviečia natūralų žalvarį uždengusiu žalsvu patinos sluoksniu.

Tinkamai nušlifuotas ir nupoliruotas žalvaris atskleidžia tikrąją savo spalvą, o priklausomai nuo to, koks dekoratyvinio apdirbimo procesas pasirenkamas – ir blizgesį. Laku padengtas paviršius padeda apsaugoti metalą nuo išorės poveikio bei spalvos pakitimų, tokiu būdu išsaugant prabangią elemento išvaizdą ilgam. Šitaip apdirbtą metalą galite pamatyti vardinių kvepalų parduotuvių ar papuošalų vitrinose, rūbų parduotuvėse ar viešbučių vestibiuliuose, kur norima pabrėžti prabangą, rafinuotą skonį ir aukštą kokybę.

zalvario-lova

Dekoratyviai apdirbti, tačiau nenulakuoti žalvariniai elementai ypač mėgiami interjero dizainerių, kuomet patalpai norima sukurti klasikinį prabangos ir jaukumo efektą. Žalvario reakcija su aplinka po truputį keičia jo paviršiaus spalvas, tad neapdirbus iki galo – metalui leidžiama senti ir atsiskleisti matiškomis tamsesnėmis spalvomis. Bet koks žalvario paviršius gali būti pakartotinai atnaujinamas, tad vėl panorus blizgesio – belieka nušlifuoti ir nupoliruoti, o jei norima pasilikti ties natūraliu auksiniu atspalviu – nulakuoti matiniu ar skaidriu laku, kad esama išvaizda daugiau nekistų.

Žalvaris interjero sprendimuose dažnai poruojamas su juoduoju plienu. Šie metalai papildo ir atskleidžia vienas kito geriausias savybes. Juodasis plienas leidžia žalvariui suspindėti, o jų tarpusavio kombinacija tik dar labiau pabrėžia prabangą ir rafinuotumą.

Dizaineriai, norėdami pažaisti su metalų spalvomis, taip pat dažnai pasitelkia ir nerūdijančio plieno žavesį. Priklausomai nuo dekoratyvinio išbaigtumo – vienas jų primena auksą, kitas sidabrą, vienas gali būti matinis, kitas spindėti, tad kombinuojant įvairialypius derinius gaminiai gali virsti išskirtiniais meno kūriniais.
Nepaisant pasirinkto interjero stiliaus: klasikinio, modernaus, industrinio ar svarstant apie gausybę kitų – žalvaris, visiškai nesvarbu su kokia medžiaga (stiklu, medžiu, o gal kitu metalu) bebūtų sukombinuotas, be abejonės taps pagrindiniu akcentu tiek gaminyje, tiek ir patalpoje.

Iš pirmo žvilgsnio lengva supainioti

Kadangi žalvaris nėra pigi žaliava, didžioji dalis gamintojų siūlo nudažyti juodą ar nerūdijantį plieną panašiomis spalvomis. Kad ir kaip bebūtų, su dažais neįmanoma išgauti tokio tikro ir natūralaus atspalvio, koks būdingas tik šiam aukso grynuoliui. Nudažytas kito metalo elementas jau nebėra vienalypis, tad ir blizgesys atrodo nenatūralus. Nors, žvelgiant į gaminį iš toli bei įvertinus apšvietimą įmanoma patikėti, jog kitas dažytas metalas ir yra žalvaris, tačiau pažvelgę iš arčiau tikrai nieku gyvu nesupainiosite tikrojo atspalvio ir spindesio.

zalvario-lempa-interjere

Kuriantiems savo verslus ir ypatingai daug dėmesio skiriantiems produkto, parduotuvės ar kitų patalpų reprezentacinei išvaizdai tikrai derėtų pagalvoti apie žalvario grožį ir galimybes. Šis metalas neabejotinai pavers bet kokią metalo gaminių produkciją išskirtine, o jums bei jūsų klientams padės sukurti teisingą įspūdį apie prekių ar paslaugų kokybę, patikimumą bei prabangą.