nerudijantis-plienas-vandens-lasai

Jei gerai apsidairytume aplink, tikrai pastebėtume, kiek daug metalo mus supa, pradedant pastatais, gatvėmis, rekreacinėmis zonomis ir, žinoma, mūsų pačių buitimi nuo automobilio iki mažo arbatinio šaukštelio ar namų rakto. Šiuo sakiniu galima drąsiai teigti, kad metalas yra be galo svarbus gamtos išteklius ir be jo sunkiai įsivaizduotume jaukią, patogią bei funkcionalią kasdienybę. Kaip ir buvo minėta prieš tai, šio ištekliaus panaudojimo galimybės yra be galo plačios, tad siekiant neišsiplėsti per daug, straipsnyje ketiname paliesti tai, kas mums aktualiausia – tai buityje ir interjere naudojamą nerūdijantį plieną, kaip jį prižiūrėti bei saugoti.

Dažniausiai namuose sutinkami metalai

Metalo rūšių yra be galo daug, tačiau dažniausiai kiekvieno mūsų namuose sutiksime nerūdijantį plieną, aliuminį, žalvarį, juodąjį plieną ir kitų metalų kombinacijas. Kiekvienas jų gali būti panaudoti labai plačiu spektru, tad ir priežiūra atitinkamai skirsis.

nerudijantis-plienas-metalai-namuose

Vienintelis dalykas, kurį vertėtų įsisavinti, kad ne visi metalai pasiduoda paprastai priežiūrai, kai kuriais atvejais be papildomo šlifavimo ar poliravimo darbų neapsieisite. Tačiau dabar sugrįžkime prie pažinties su nerūdijančiu plienu.

Nerūdijantis plienas – metalų karalius

Ne veltui šis metalas laikomas metalų karaliumi. Tikrai nedrįsite man prieštarauti dėl to, kad nerūdijančio plieno gaminių apstu visuose namuose. Pažvelkite į virtuvės ar vonios maišytuvus, sidabru tviskančią orkaitę, įrankius, kuriais valgome maistą ar indus, kuriuose gimsta skaniausi patiekalai. Tikrai taip – čia pats tikriausias ir puikiai apdirbtas nerūdijantis plienas. Kuo jis pranašesnis už kitus? Pirmiausiai tuo, kad turi ypač plačias panaudojimo galimybes, didžiausią atsparumą korozijai ir pasižymi be galo svarbia savybe – nesugerti į save nieko, kas liečiasi su paviršiumi, pavyzdžiui, cheminiai valikliai, gaminamo maisto medžiagos (ne veltui visuose restoranuose virtuvių paviršiai pagaminti iš nerūdijančio plieno) ir bakterijos kitų paskirčių patalpose. Dėl to lengva sterilizuoti medžiagos paviršių ir palaikyti norimą švarą.

nerudijantis-plienas-indai

 

Nerūdijančio plieno priežiūra – mažai pastangų

Prieš ketinant pasirūpinti savo turimais metaliniais daiktais, derėtų įvertinti, kokie paviršiaus pažeidimai padaryti. Ar tai rūdys? O gal subraižymai? O gal tiesiog po maisto gaminimo atsiradę riebalų dėmės ar kalkių nuosėdos? Vos tik atlikę šį pirmąjį žingsnį iškart galėsite pasiruošti valymo medžiagų pasirinkimui. Tinkamos priemonės padės valymo žingsnius atlikti daug greičiau ir paprasčiau nei įsivaizduojate.

Cheminiai valikliai – vienas iš pasirinkimų

Visiems aukščiau išvardintiems atvejams prigaminta įvairiausių valiklių, šveitiklių ir panašių skysčių, padėsiančių padailinti bei sutvarkyti skirtingus paviršiaus defektus. Apie tai kaip išsirinkti geriausią valiklį čia nerašysime, tačiau atkreipkite dėmesį į tuos, kurie turi smulkias abrazyvias daleles, nebraižo paviršiaus bei savyje turi rūgščių dalelių, nes rūgštis yra viena iš priemonių šio ir kitų metalų išorės švarai palaikyti. Nemėgstantys cheminių produktų savo namuose visuomet gali atrasti ir tam puikiai tinkančių alternatyvų.

Ir į pyragą, ir ant nerūdijančio plieno

Manau nėra prasmės spėlioti, apie kokius čia produktus eina kalba, nes apie jų gėrį parašytas ne vienas straipsnis. Soda, citrina, actas, druska, pomidorų pasta, aliejus ne tik virtuvėje daro tikrus stebuklus, bet ir pasitarnauja kaip nepamainomi pagalbininkai palaikant švarą namuose. Svarbu dar ir tai, kad šie išvardinti produktai yra veiksmingi, o taip pat visiškai nekandžioja piniginės, tad argi gali būti geriau?

maisto-produktai-nerudijancio plieno-valymas

 

Kalkės ant nerūdijančio plieno paviršiaus – jokių problemų

Ant šio metalo paviršių (čiaupų, dušo galvučių, metalinių praustuvų bei virduliuose) susidaręs kalkių sluoksnis tikrai gadina visą estetinį vaizdą. Jeigu paviršiai valomi profilaktiškai, tarkime, kartą į savaitę, tuomet ne tik pavyks palaikyti naują daikto išvaizdą, bet ir prailginti tarnavimo laikotarpį. 

Taigi, supilkite į purkštuvą actą ir apipurkškite arba suvilgę kempinę šiame skystyje, švelniąja jos puse pavalykite norimas vietas ir palikite kelioms minutėms pastovėti. Jei tai tik mažas sluoksnis, kalkės turėtų labai greitai pasišalinti, tačiau jei jų šiek tiek daugiau nei tikėjotės – pasitelkite į pagalbą sodą. Ant švelnios drėgnos kempinės pusės užberkite sodos ir švelniais sukamaisiais judesiais atlikite valymą. Toks valymas gali nebūti veiksmingas tada, kai kalkių nuosėdų sluoksnis susikaupęs labai seniai, tad šiuo atveju geriausia būtų paieškoti cheminių alternatyvų arba apsišarvuoti kantrybe gramdant sluoksnį su labai plonu peiliuku, mėginant išvengti paviršiaus subraižymo.

nerudijantis-plienasžvandens-maisytuvas (1)

Virdulyje taip pat kaupiasi kalkės, tad greičiausias ir pats geriausias būdas sugrąžinti viduje esančio metalo spindesį, tai prilipti acto, palaukti kol užvirs ir palikti pastovėti. Išpylus actą vėliau reikės virdulį praplauti ir dar pora kart užvirti švarų vandenį, kad pradingtų acto kvapas. 

Nedideli paviršiaus įbrėžimai

Prie visų šių maisto produktų nepaminėjau ir dar vieno gan svarbaus gaminio – dantų pastos. Ši burnos higienos priemonė gali pasitarnauti kaip puiki poliravimo medžiaga. Ant švelnios kempinės pusės užsidėję pakankamą kiekį dantų pastos sukamaisiais judesiais, pagal laikrodžio rodyklę (atitinkamai pagal šlifavimo kryptį), atlikite valymą. Palaikę kelias minutes taip padengtą pastą, nuplaukite arba nuvalykite paviršių drėgna šluoste ir nusausinkite. Maži įbrėžimai turėtų susilyginti. Tačiau jeigu paviršiuje atsirado gilių įbrėžimų, kurių jau taip paprastai nepanaikinsite, geriausia būtų pasinaudoti profesionalų pagalba, kurie specialiomis priemonėmis ir įrankiais grąžintų daiktui pirminę jo būklę.

Dėmės ir apnašos virtuvėje

Aliejus? Ne negirdėjau. Tikriausiai ne iš vieno sulauktume tokios replikos, jei pasakyčiau, kad dėmes nuo metalinių paviršių gali padėti pašalinti būtent šis produktas. Pasiimkite švarią, minkštą be abrazyvinių medžiagų šluostę, užsipilkite reikiamą kiekį bet kokio turimo aliejaus ir švelniai įtrinkite paviršių, tuomet ant atskiros šluostės užpilkite acto ir pakartotinai viską nuvalykite, o galiausiai – sausa švaria šluoste pašalinkite visus valymo priemonių likučius. Pastebėsite, kad ne tik nebeliks dėmių, bet ir sugrįš buvęs paviršiaus blizgesys.

demes-ant-nerudijancio-plieno

Be kita ko, reikėtų nepamiršti ir susikaupusių riebalų apnašų ant gartraukio arba dujinės viryklės. Šiuos nešvarumus padės pašalinti soda arba smulki druska užbėrus ant drėgnos šluostės ir sukamaisiais judesiais švelniai šveičiant paviršių. 

Rūdys – didžiausias bet kokio metalo priešas

Jeigu pastebėjote ant nerūdijančio plieno gaminio paviršiaus rūdžių, joms nušveisti galima naudoti actą, pomidorų pastą ar citriną. Visi šie produktai savyje turi rūgšties, kuri gali padėti pašalinti rūdžių daleles. Tačiau jeigu rūdys apėmę labai didelę dalį paviršiaus ir suvokiate, jog tikimybė grąžinti estetišką išvaizdą yra labai maža, tuomet negaiškite laiko ir kreipkitės į specialistus, arba vertėtų apsvarstyti naujo daikto įsigijimą.

nerudijantis-plienas-naturalus-purskiklis-valyti

Pabaigai, norėčiau priminti, kad šie paviršiaus priežiūros metodai galioja ne tik buitinei technikai ar santechnikai, patarimai puikiai pasitarnaus metaliniams baldams (stalams, kėdėms, įvairaus pobūdžio rėmams), rankenėlėms, dekoracijoms ir kitiems iš nerūdijančio plieno gaminiams valyti. Tad linkime kuo ilgiau džiaugtis namų švara bei šio metalo grožiu neskiriant tam per daug brangaus laiko ir lėšų.